Themes - GeneratePress - en to it translation catalogue (280 entries)

en: % Comments
it: % commenti

en: %s Previous
it: %s Precedente

en: &larr; Older Comments
it: &larr; Commenti meno recenti

en: &larr; Previous
it: &larr; Precedente

en: 0 Widgets
it: 0 widget

en: 1 Comment
it: 1 commento

en: 1 Widgets
it: 1 widget

[ctx: 1: date, 2: time]
en: %1$s at %2$s
it: %1$s alle %2$s

en: 2 Widgets
it: 2 widget

en: 3 Widgets
it: 3 widget

en: 4 Widgets
it: 4 widget

en: 5 Widgets
it: 5 widget

en: Above Header
it: Sopra l'header

en: Accent
it: In risalto

en: Add underlines to your links in your main content areas.
it: Sottolinea i link nelle aree principali dei contenuti.

en: All Options
it: Tutte le opzioni

en: Always
it: Sempre

en: Archive Content Title
it: Titolo del contenuto dell'archivio

en: Archive Content Title Hover
it: Titolo del contenuto dell'archivio al passaggio del mouse

en: Archive Page
it: Pagina archivio

en: Archives
it: Archivi

en: Auto
it: Automatico

en: Back to Top
it: Torna in alto

en: Back to Top Button
it: Pulsante "Torna in alto"

en: Background
it: Sfondo

en: Background Focus
it: Sfondo del Focus

en: Background Hover
it: Sfondo hover

en: Below Header
it: Sotto l'header

en: Block
it: Blocco

en: Blog Sidebar Layout
it: Posizione barra laterale nel blog

en: Border
it: Bordo

en: Border Focus
it: Bordo del Focus

en: Both Sidebars
it: Entrambe le barre laterali

en: Both Sidebars on Left
it: Entrambe le barre laterali a sinistra

en: Both Sidebars on Right
it: Entrambe le barre laterali a destra

en: Boxes
it: Riquadri

en: Buttons
it: Pulsanti

en: Cache CSS generated by your options to boost performance.
it: Cache CSS generata in base alle tue opzioni per ottimizzare le performance.

en: Cache dynamic CSS
it: Cache dinamica del CSS

en: Caution:
it: Attenzione:

en: Center
it: Centro

en: Choose Color
it: Scegli colore

en: Choose Current Color
it: Scegli il colore attuale

en: Choose Focus Color
it: Scegli il colore del Focus

en: Choose Font
it: Scegli font

en: Choose Hover Color
it: Scegli il colore al passaggio del mouse

en: Choose Initial Color
it: Scegli il colore iniziale

en: Choose Visited Color
it: Scegli il colore per i link visitati

en: Choose your content container type.
it: Scegli il tipo di contenitore per il tuo contenuto.

en: Classic
it: Classico

en: Click - Arrow
it: Clicca - Freccia

en: Click - Menu Item
it: Clicca - Voce Menu

en: Close Search Bar
it: Chiudi la barra di ricerca

en: Close Sub-Menu
it: Chiudi Sottomenu

en: Colors
it: Colori

en: Combine CSS
it: Combina il CSS

en: Comment
it: Commento

en: Comment meta
it: Meta dei commenti

en: Comment navigation
it: Navigazione commenti

en: Comments are closed.
it: I commenti sono chiusi.

en: Configure
it: Configura

en: Contained
it: Contenuta

en: Container
it: Contenitore

en: Container Alignment
it: Allineamento del contenitore

en: Container Width
it: Larghezza contenitore

en: Content
it: Contenuto

en: Content (no sidebars)
it: Contenuto (senza barra laterale)

en: Content / Sidebar
it: Contenuto / Barra

en: Content / Sidebar / Sidebar
it: Contenuto / Barra / Barra

en: Content Container
it: Contenitore per il contenuto

en: Content Layout
it: Layout del contenuto

en: Content Title
it: Titolo del contenuto

en: Content Type
it: Tipo di contenuto

en: Contrast
it: Contrasto

en: Contrast %s
it: Contrasto %s

en: Current
it: Corrente

en: Customize
it: Personalizza

en: Customize Colors
it: Personalizza i colori

en: Customize Fonts
it: Personalizza i font

en: Dashboard
it: Bacheca

en: Default
it: Predefinito

en: Default fonts
it: Font predefiniti

en: Deleting your settings can not be undone.
it: La cancellazione delle impostazioni non può essere annullata.

en: Disable
it: Disabilita

en: Disable Elements
it: Disattiva elementi

en: Documentation
it: Documentazione

en: Dropdown Direction
it: Direzione Menu a discesa

en: Edit
it: Modifica

en: Enable
it: Abilita

en: Enable navigation search modal
it: Abilita la ricerca modale nella navigazione

en: Entry Meta Links
it: Link dei contenuti meta

en: Entry Meta Links Hover
it: Link dei contenuti meta al passaggio del mouse

en: Entry Meta Text
it: Testo dei contenuti meta

en: Entry meta
it: Contenuto dei meta

en: Excerpt
it: Riassunto

en: Field Background
it: Sfondo del campo

en: Field Text
it: Testo del campo

en: Float Left
it: Flottante a sinistra

en: Float Right
it: Flottante a Destra

en: Font Manager
it: Gestione dei font

en: Font family
it: Famiglia di font

en: Font size
it: Dimensione font

en: Font weight
it: Spessore del Font

en: Footer Bar
it: Barra del footer

en: Footer Bar Alignment
it: Allineamento barra del footer

en: Footer Widgets
it: Widget del footer

en: Footer Width
it: Larghezza del footer

en: Forms
it: Moduli

en: Full
it: Dimensione piena

en: Full Content
it: Tutto il contenuto

en: Full Width
it: Larghezza piena

en: General
it: Generale

[ctx: GeneratePress]
en: Built with
it: Creato con

en: GeneratePress is a lightweight WordPress theme built with a focus on speed and usability. Performance is important to us, which is why a fresh GeneratePress install adds less than 10kb (gzipped) to your page size. We take full advantage of the block editor (Gutenberg), which gives you more control over creating your content. If you use page builders, GeneratePress is the right theme for you. It is completely compatible with all major page builders, including Beaver Builder and Elementor. Thanks to our emphasis on WordPress coding standards, we can boast full compatibility with all well-coded plugins, including WooCommerce. GeneratePress is fully responsive, uses valid HTML/CSS, and is translated into over 25 languages by our amazing community of users. A few of our many features include 60+ color controls, powerful dynamic typography, 5 navigation locations, 5 sidebar layouts, dropdown menus (click or hover), and 9 widget areas. Learn more and check out our powerful premium version at https://generatepress.com
it: GeneratePress è un tema WordPress leggero e costruito con attenzione alla velocità e all'usabilità. Le prestazioni sono importanti per noi, ed è per questo che un'installazione pulita di GeneratePress aggiunge meno di 10kb (compressione gzip) al peso della tua pagina. Approfittiamo al massimo dei vantaggi offerti dal nuovo editor a blocchi (Gutenberg), che ti dà maggior controllo sulla creazione dei tuoi contenuti. Se usi i page builder, GeneratePress è il tema giusto per te. È completamente compatibile con i principali page builder, inclusi Beaver Builder ed Elementor. Grazie alla nostra attenzione verso gli standard di programmazione di WordPress, possiamo vantare piena compatibilità con tutti i plugin ben programmati, incluso WooCommerce. GeneratePress è interamente responsive, usa HTML/CSS validati ed è tradotto in oltre 25 lingue dalla nostra straordinaria comunità di utenti. Tra le nostre tante funzionalità sono inclusi più di 60 controlli per il colore, tipografia dinamica, 5 posizioni per i menu, 5 layout per la barra laterale, menu a discesa (al clic o al passaggio del mouse) e 9 aree widget. Scopri di più e dai un'occhiata alla nostra potente versione premium all'indirizzo https://generatepress.com

en: Global Colors
it: Colori globali

en: Google font-display
it: Visualizza Google Font

en: Google fonts
it: Font di Google

en: Header Alignment
it: Allineamento header

en: Header Presets
it: Preset dell'header

en: Header Width
it: Larghezza header

en: Heading 1 (H1)
it: Intestazione 1 (H1)

en: Heading 1 (H1) Color
it: Colore Heading 1 (H1)

en: Heading 2 (H2)
it: Intestazione 2 (H2)

en: Heading 2 (H2) Color
it: Colore Heading 2 (H2)

en: Heading 3 (H3)
it: Intestazione 3 (H3)

en: Heading 3 (H3) Color
it: Colore Heading 3 (H3)

en: Heading 4 (H4) Color
it: Colore Heading 4 (H4)

en: Heading 5 (H5) Color
it: Colore Heading 5 (H5)

en: Heading 6 (H6) Color
it: Colore Heading 6 (H6)

en: Hide site tagline
it: Nascondi il motto del sito

en: Hide site title
it: Nascondi titolo sito

en: Hover
it: Al passaggio del mouse

en: Icon Type
it: Tipi di icone

en: Import successful.
it: Importazione riuscita.

en: Inner Footer Width
it: Larghezza del footer interno

en: Inner Header Width
it: Larghezza Header interno

en: Inner Navigation Width
it: Larghezza navigazione interna

en: It looks like nothing was found at this location. Maybe try searching?
it: La pagina non è stata trovata. Potrebbe essere stata rimossa o solo spostata. Forse puoi trovare quello che cerchi con una ricerca per parola chiave nel sito?

en: It seems we can&rsquo;t find what you&rsquo;re looking for. Perhaps searching can help.
it: Non riusciamo a trovare quello che cerchi. Forse eseguire una ricerca potrebbe essere di aiuto.

en: Layout Options
it: Opzioni layout

en: Learn about font-display
it: Ulteriori informazioni sulla visualizzazione dei font

en: Learn more
it: Per saperne di più

en: Leave a Comment
it: Lascia un commento

en: Leave a comment
it: Lascia un commento

en: Left
it: Sinistra

en: Left Sidebar
it: Barra laterale sinistra

en: Line height
it: Altezza della linea

en: Link Color Visited
it: Colore dei link visitati

en: Link Hover
it: Link al passaggio del mouse

en: Load essential Font Awesome icons instead of the full library.
it: Carica solo le icone Font Awesome essenziali invece dell'intera libreria.

en: Load essential icons only
it: Carica solo le icone essenziali

en: Logo Width
it: Larghezza del logo

en: Mobile
it: Smartphone

en: Mobile Menu
it: Menu per il cellulare

en: Mobile Toggle
it: Attiva/Disattiva dispositivi mobili

en: More options are available for this section in our premium version.
it: Maggiori opzioni sono disponibili per questa sezione nella versione premium.

en: Name
it: Nome

en: Navigation After
it: Navigazione dopo

en: Navigation After - Centered
it: Navigazione successiva - Centrata

en: Navigation Alignment
it: Allineamento Menu

en: Navigation Background
it: Sfondo di navigazione

en: Navigation Background Current
it: Sfondo di navigazione attuale

en: Navigation Background Hover
it: Hover sfondo di navigazione

en: Navigation Before
it: Navigazione prima

en: Navigation Before - Centered
it: Navigazione precedente - Centrata

en: Navigation Drop Point
it: Punto di caduta della navigazione

en: Navigation Dropdown
it: Navigazione con lista a cascata

en: Navigation Left
it: Navigazione Sinistra

en: Navigation Location
it: Posizione Menu

en: Navigation Search
it: Campo di ricerca

en: Navigation Text
it: Testo di navigazione

en: Navigation Text Current
it: Testo di navigazione attuale

en: Navigation Text Hover
it: Hover testo di navigazione

en: Navigation Width
it: Larghezza della barra di navigazione

en: Never
it: Mai

en: Newer Comments &rarr;
it: Commenti più recenti &rarr;

en: Newer posts
it: Articoli più recenti

en: Next
it: Successivo

en: Next %s
it: Successivo %s

en: Next &rarr;
it: Successivo &rarr;

en: No Navigation
it: Senza navigazione

en: No Sidebars
it: Senza barre laterali

en: Not on hover
it: Non al passaggio del mouse

en: Nothing Found
it: Non è stato trovato nulla

en: Older posts
it: Articoli meno recenti

en: On hover
it: Al passaggio del mouse

en: One Container
it: Unico contenitore

en: Oops! That page can&rsquo;t be found.
it: Oops! La pagina non è stata trovata.

en: Open Search Bar
it: Apri la barra di ricerca

en: Open Sub-Menu
it: Apri Sottomenu

en: Open search
it: Apri ricerca

en: Optional
it: Facoltativo

en: Overlay Background
it: Sfondo overlay

en: Page
it: Pagina

en: Pages:
it: Pagine:

en: Paragraph margin
it: Margine del paragrafo

en: Place logo next to title
it: Posiziona il logo a fianco del titolo

en: Post Comment
it: Invia commento

en: Posts
it: Articoli

en: Premium Modules
it: Moduli premium

en: Premium Modules Available
it: Moduli premium disponibili

en: Premium module available
it: Moduli premium disponibili

en: Previous
it: Precedente

en: Primary
it: Principale

en: Primary Menu
it: Menu principale

en: Primary Navigation
it: Navigazione primaria

en: Read more
it: Leggi tutto

en: Ready to publish your first post? <a href="%1$s">Get started here</a>.
it: Sei pronto a pubblicare il tuo primo articolo? <a href="%1$s">Comincia da qui</a>.

en: Reduce the number of CSS file requests and use a lite version of our grid system.
it: Riduci il numero di richieste di file CSS e usa una versione leggera del nostro sistema a griglia.

en: Reset
it: Reimposta

en: Reset Settings
it: Resetta le impostazioni

en: Retina Logo
it: Logo retina

en: Right
it: Destra

en: Right Sidebar
it: Barra laterale destra

en: Scroll back to top
it: Scorri in alto

en: Search
it: Cerca

en: Search Modal
it: Ricerca modale

en: Search Results for: %s
it: Risultati della ricerca per: %s

en: Separate Containers
it: Contenitori separati

en: Settings removed.
it: Impostazioni rimosse.

en: Settings reset.
it: Reimposta le impostazioni.

en: Settings saved.
it: Impostazioni salvate.

en: Sidebar / Content
it: Barra / Contenuto

en: Sidebar / Content / Sidebar
it: Barra / Contenuto / Barra

en: Sidebar / Sidebar / Content
it: Barra / Barra / Contenuto

en: Sidebar Layout
it: Layout barra laterale

en: Sidebar Widgets
it: Widget della barra laterale

en: Sidebars
it: Barre laterali

en: Single Post Sidebar Layout
it: Posizione barra laterale nei singoli articoli

en: Site
it: Sito

en: Site Title
it: Titolo del sito

en: Skip to content
it: Vai al contenuto

en: Sorry, but nothing matched your search terms. Please try again with some different keywords.
it: Non c’è nessuna corrispondenza con i termini di ricerca che hai indicato. Riprova con termini diversi.

en: Start Customizing
it: Inizia a personalizzare

en: Structure
it: Struttura

en: Sub-Menu Background
it: Sfondo del sottomenu

en: Sub-Menu Background Current
it: Sfondo del sottomenu attuale

en: Sub-Menu Background Hover
it: Hover sfondo del sottomenu

en: Sub-Menu Text
it: Testo del sottomenu

en: Sub-Menu Text Current
it: Testo sottomenu attuale

en: Sub-Menu Text Hover
it: Hover del testo del sottomenu

en: Support
it: Supporto

en: Switching to our dynamic typography system can change how your fonts display. Review your website thoroughly before publishing this change. Learn more %s.
it: Il passaggio al nostro sistema di tipografia dinamica può cambiare la modalità di visualizzazione dei font. Esamina accuratamente il tuo sito web prima di applicare questa modifica. Per saperne di più %s.

en: Switching your structure can change how your website displays. Review your website thoroughly before publishing this change, or use a staging site to review the potential changes. Learn more %s.
it: Cambiare tipo di struttura può influenzare il modo in cui il tuo sito viene visualizzato. Controlla con attenzione il tuo sito prima di pubblicare questa modifica, o usa un sito di staging per verificare i potenziali cambiamenti. Per maggiori informazioni %s.

en: System fonts
it: Font di sistema

en: Tagline
it: Motto

en: Text
it: Testo

en: Text Focus
it: Testo del Focus

en: Text Hover
it: Testo al passaggio del mouse

en: Text transform
it: Trasformazioni del testo

en: The width when the navigation ceases to float and drops below your logo.
it: La larghezza in cui la navigazione smette di fluttuare e scende sotto al logo.

en: Top Bar
it: Barra superiore

en: Top Bar Alignment
it: Allineamento barra superiore

en: Top Bar Inner Width
it: Larghezza interna barra superiore

en: Top Bar Width
it: Larghezza barra superiore

en: Typography
it: Tipografia

en: Typography Manager
it: Gestisci la tipografia

en: Underline Links
it: Sottolinea i link

en: Upload Logo
it: Carica il logo

en: Use dynamic typography system
it: Usa il sistema tipografico dinamico

[ctx: Used before category names.]
en: Categories
it: Categorie

[ctx: Used before tag names.]
en: Tags
it: Tag

en: Variants
it: Varianti

en: View all posts by %s
it: Visualizza tutti gli articoli di %s

en: Visit documentation &rarr;
it: Guarda la documentazione &rarr;

en: Want to learn more about the theme? Check out our extensive documentation.
it: Vuoi sapere di più sul tema? Guarda la nostra vasta documentazione.

en: Warning: This will delete your settings.
it: Attenzione: questo cancellerà le tue impostazioni.

en: Website
it: Sito web

en: Widget Title
it: Titolo del widget

en: Your comment is awaiting moderation.
it: Il tuo commento è in attesa di moderazione.

en: by
it: di

[ctx: comments title]
en: %1$s thought on &ldquo;%2$s&rdquo; | %1$s thoughts on &ldquo;%2$s&rdquo;
it[0]: %1$s commento su &ldquo;%2$s&rdquo;
it[1]: %1$s commenti su &ldquo;%2$s&rdquo;

en: here
it: qui

[ctx: label]
en: Search
it: Cerca

[ctx: label]
en: Search for:
it: Ricerca per:

[ctx: made with love]
en: Made with %s by Tom Usborne
it: Fatto con il %s da Tom Usborne

[ctx: placeholder]
en: Search &hellip;
it: Cerca &hellip;

[ctx: prepends the pagination page number for screen readers]
en: Page
it: Pagina

[ctx: read more about post title]
en: Read more about %s
it: Per saperne di più su %s

[ctx: submit button]
en: Search
it: Cerca
